Kristijonas Donelaitis (1714–1780) – lietuvių grožinės literatūros pradininkas, savo kūryba įdėjęs svarbų indėlį ne tik į lietuvių, bet ir Europos literatūros plėtrą. Gimęs Mažojoje Lietuvoje (tuometinėje Prūsijos karalystėje), Lazdynėlių kaime, augęs valstiečių šeimoje, studijavo viename svarbiausių to meto kultūros židinių – Karaliaučiaus universitete – ir kartu su filosofu Imanueliu Kantu šiandien laikytinas vienu žymiausių šio universiteto absolventų.

Dvasininko kelią pasirinkęs rašytojas nestokojo ir kitų gabumų: turėjo puikią muzikinę klausą, dirbo muzikos mokytoju ir choro vedėju, gebėjo taisyti laikrodžius, meistrauti barometrus, šlifuoti stiklus, buvo padirbęs fortepijoną, išmanė teisę ir kantriai kovojo dėl bažnyčios žemės.

Iš šiandien žinomo Donelaičio literatūrinio palikimo – šešių pasakėčių, trjų vokiškai rašytų eilėraščių ir kelių kitų kūrinių – svarbiausia yra keturių dalių poema apie valstiečių (būrų) gyvenimo džiaugsmus, vargus ir rūpesčius. Manoma, kad šį epą Donelaitis rašė ilgai, 1765–1775 m., bet nesulaukė, kol jis bus išspausdintas. To ėmėsi Liudvikas Rėza: jis sudėjo keturias atskiras dalis į vieną, truputį paredagavo, pavadino kūrinį „Metais“ ir išleido 1818 m. kartu su vertimu į vokiečių kalbą.

Antikinę eilėdarą – hegzametrą – Donelaitis pritaikė lietuvių kalbos skambumui, kirčiavimo ypatybėms. Šis kūrinys 1977 m. UNESCO nutarimu įtrauktas į Europos literatūros šedevrų biblioteką. Ir šiandien jame rasime universalių, visiems žmonėms svarbių tiesų, vieno ar kito veikėjo charakteryje atpažinsime ir savo, ir mūsų bendraamžių bruožus.

Donelaičio saulė, įžiebta Tolminkiemyje, kur jis gyveno ir ėjo klebono pareigas, pagrįstai budina ir XXI amžiaus svietą – pasaulį. Atidžiau įsižiūrėjus, ji nušviečia ir ilgam išsikerojusias visuomenės ydas ir kviečia gyventi garbingai, padoriai ir tauriai.

Literatūra

Knygos, straipsniai

Daujotytė, Viktorija. K. Donelaičio lietuviškoji išmintis. Darbai apie Kristijoną Donelaitį, Vilnius: Vaga, 1993.

Daujotytė, Viktorija. Dar apie Kristijoną Donelaitį. – Literatūra ir menas, 2013-12-13.

Dilytė-Staškevičienė, Dalia. Kristijono Donelaičio didybė. LRT „Klasikos“ laida „Radijo paskaitos“, LRT.lt, 2014-01-01.

Donelaitis, Kristijonas. Metai: [poema] / sudarytojas Gytis Vaškelis; įvado autorius Darius Kuolys; redaktorius Mikas Vaicekauskas; skanduotę parengė Eglė Patiejūnienė. – Vilnius: LLTI, 2013. + 1 garso diskas (CD) / [skaito Rolandas Kazlas; garso režisierė Sonata Jadevičienė]. – (Gyvoji poezija).

Jovaišas, Albinas. Kristijonas Donelaitis. [Serija Gyvenimas ir kūryba]. Kaunas: Šviesa, 1992.

Kristijonas Donelaitis. Raštai, Vilnius: Vaga, 1977.

Kuolys, Darius. Laimei – Donelaitis. bernardinai.lt, 2014-01-01.

Mažeikis, Gintautas. 2014-ieji: K. Donelaičio metai, tuštybės gamyba ir smėlio audros. Kaunodiena.lt, 2014-01-03.

Musteikis, Antanas. Thomsono „The Seasons“ ir Donelaičio „Metai“. Egzodo Donelaitis. Lietuvių išeivių tekstai apie Kristijoną Donelaitį, Vilnius: Aidai, 2001.

Vaizdo ir garso įrašai

Muzikos grupė „Liūdni slibinai“. „Pavasario linksmybės“ (daina).

Trumpametražis filmas „Donelaitis tarp mūsų“ (rež. Goda Žukauskaitė).